Jedná se o poměrně jednoduché technické zařízení, přesto s ním někteří začátečníci mohou mít potíže, neboť na jeho funkci nejsou připraveni. Jde o pevný kovový rám, ve kterém se pohybuje široká cívka. Na cívku lze navinout pletenou šňůru nebo silný vlasec o značné délce. Jsou to dvě základní vlastnosti, které multiplikátor odlišují od běžného rybářského navijáku, a tím je právě možnost vyplnit buben cívky velkým množstvím vlasce, a zároveň robustnost konstrukce a silné a odolné převody. Toto zařízení tedy slouží k lovu velkých kusů ryb, zejména mořských.
Multiplikátor pracuje na odlišném principu, než naviják
To je právě tím důvodem, proč si jej někteří rybáři lidově řečeno „berou do úst“. V navijáku se otáčí tzv. řadič kolem pevné cívky, kdežto u multiplikátoru je tomu opačně. Tam je pohyblivá cívka a otáčením kličkou se pomocí převodového mechanismu uvádí do rotačního pohybu, což připomíná klasický bubínkový naviják. Vlasec se na cívku navíjí ve spirále, to umožňuje řadič, který se posouvá zprava doleva a pak zase zpět.
Při výběru vhodného výrobku však buďte ostražití, neboť ty levnější kusy řadič nemají a vlasec se pak na cívku navíjí chaoticky. To může mít docela zásadní vliv na jeho účinnost a funkci.
Pomalejší rychlost navíjení
Multiplikátory navíjí vlasec na cívku pomaleji vzhledem k upraveným převodům pro extrémní zátěž. Převody mohou být vedeny různě, nejčastěji však bývají v poměru 3,5 : 1. Může to být ovšem i rychlejší převod, např. 7 : 1.
Existují také speciální navijáky, u kterých lze přepínat převody z pomalejších na rychlejší, což je nejčastěji využíváno u mořského rybolovu. Jedním z příkladů může být lov na mořské jachtě – máte nahozeno na plachetníka, a to je rychlá a obratná velká ryba a bude se vám jistě hodit rychlejší navíjení vlasce. Pokud ovšem budete tahat z hlubin stejným prutem metrákového rejnoka, oceníte velmi malou rychlost navíjení.