Zná to asi každý – ráno vstáváme a máme sevřený žaludek obavami z blížící se porady, otravného zařizování nebo třeba hořící uzávěrky projektu. Budíme se už před zazvoněním budíku, protože se bojíme zaspat. Ráno proběhne ve spěchu, protože se obáváme pozdního příchodu do zaměstnání. Stres provází i celý zbytek našeho dne a domů přicházíme zničení, unavení a podráždění.
Přitom změnou k uvolněnějšímu a pohodovějšímu prožití všedního dne můžeme dosáhnout třeba pomocí obyčejného dýchání. Tedy ne zcela obyčejného. Dýchání by mělo být vědomé a prohloubené.
Jakmile zpozorujete, že jste ve stresu, zaměřte se na chvíli na svůj dech. Dýchejte z hluboka a pravidelně. Narovnejte se, upoutejte pozornost na svůj dech a uklidněte se. Stačí pár vědomých nádechů a výdechů a hned se budete cítit lépe. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že někdy stačí jediný nádech a výdech na uklidnění, zlepšení koncentrace a nalezení vnitřní energie a rovnováhy. Také se vám začne lépe okysličovat krev a tělo se prokrví.
Upoutání pozornosti na dech místo na stres, který si s námi dělá, co se mu zlíbí, opravdu funguje. Toto cvičení můžete provádět kdykoliv a kdekoliv, aniž by si toho někdo všimnul. Při důležitém pohovoru, když něco pokazíte, když na vás řve váš šéf,… Jednoduše vždy když cítíte stres.
Důležité je nesnažit se stresujícím situacím vyhýbat. Tyto situace je lepší vědomě prožívat a dýchat při nich tímto způsobem. Pokud byste se snažili vyhnout situacím, jež ve vás vyvolávají paniku či stresové reakce, nikdy byste se stresovat nepřestali. Pokud ovšem budete mít jednoduchý trik, jak takové situace přežít například s pomocí dechu, posunou vás tyto zkušenosti dál a brzy se nebudete mít proč stresovat.
Dalším krokem by na vaší cestě za vyrovnanější osobností měla být meditace. V práci ovšem meditovat nedoporučujeme. Začněte doma třeba večer před spaním – stačit vám bude 5 až 10 minut.