Dnešní moderní rybář má mnoho možností, jak realizovat svého koníčka. Pokud na to má dostatek prostředků, může například sbalit pruty, svačinu a odcestovat za nějakým větším úlovkem do nějaké severské země. Nejčastěji to asi bývá Norsko. To je rybolovem přímo proslaveno. Pokud tedy uposlechneme volání touhy po nějakém opravdu pořádném úlovku, budeme určitě potřebovat i náležité vybavení. Tím není určitě pouze samotný prut, ale také všechny ostatní technické záležitosti, které budou zapotřebí s našemu životnímu úspěchu. Jednou z takových vymožeností, která nám může k úspěšnému lovu dopomoci, je i multiplikátor.
- Donedávna byl tento pojem mezi rybáři velkou neznámou, ale brzy si získal tolik příznivců, že už dnes naopak není rybář, který by nevěděl oč jde.
Tato technická novinka se k nám dostala právě ze severní Evropy a také z Ameriky. Z toho je asi každému zřejmé, že se bude jednat o záležitost, která je potřebná k lovu větších ryb. Je to vlastně varianta klasického navijáku. Jen s několika důležitými rozdíly.
- Je konstrukčně jednodušší.
- Vyrábí se z odolných materiálů, kterým jsou masivnější kovy.
- Zejména na moři je určitě vítána větší kapacita vlasce.
- Také se tato výhoda oceňuje v případě, že potřebujete navinout pletenou šňůru.
- Nemusíte s ním manipulovat přímo v rukavičkách, protože snese i hrubší zacházení.
S motorkem to půjde lépe
Už na první pohled v klasickém navijáku a multiplikátoru uvidíte rozdíl. Pokud se ale podíváte detailně, tak zjistíte, že multiplikátor je namontovaný z horní strany a osa cívky je k prutu kolmo, ne podél. Je to výhodné v tom, že u pletených šňůr nedochází k nežádoucímu kroucení, které může lov pěkně znepříjemnit. Dobrou pomůckou je i motorek, který vám pomůže při manipulaci.
- Zejména při mořském rybolovu je elektrický pohon multiplikátoru k nezaplacení.