Momentálně nejrychlejším mužem planety je jamajský atlet Usain Bolt, který dokáže vyvinout rychlost činící neuvěřitelných 44,72 km/h. To je sice velmi úctyhodné, ale v porovnání s nejrychlejším zvířetem planety je to stále málo. V rychlém sprintu je totiž králem gepard. Tato kočkovitá šelma dokáže na krátké vzdálenosti běžet rychlostí až 100 km/h.
Opravdovým mistrem svého oboru je ale sokol, při jehož střemhlavém letu by nejeden radar začal blikat, dokáže totiž letět rychlostí až 389 km/h. Nakonec se podíváme ještě pod hladinu, kde po rychlostní stránce jednoznačně kraluje plachetník atlantský se svým výkonem přesahujícím 110 km/h.
Světový rekord ve skoku vysokém drží kubánský atlet Javier Sotomayor, jehož rekord činí 245 cm. Ve skoku dalekém ho stanovil americký sportovec Michael Anthony „Mike“ Powell, který v roce 1991 jako první pokořil hranici 895 cm. Za mistrem skoku ale nemusíme cestovat až na Kubu nebo do USA, stačí si vzít lupu a pozorně se dívat.
Blecha obecná, parazit měřící jen něco málo přes 2mm, dokáže totiž skočit 20 cm do výškya až 35 cm do dálky, což na první pohled nevypadá jako velké číslo, ale v porovnání s velikostí jejího těla se dá vypočítat, že by člověk s průměrnou výškou musel skočit asi 180m daleko a 120m vysoko, aby se bleše dokázal vyrovnat.
Každý den se lidé snaží překonávat své možnosti, vylepšují svou obuv, aerodynamičnost oblečení, na čemž není nic špatného, ale spousty lidí, ve snaze překonat ostatní, používají i nepovolené prostředky – doping. Přitom nejvíce inspirace získají právě pozorováním těch nejlepší z nejlepších – zvířat.
Za své neuvěřitelné schopnosti vděčí zvířata pouze matce přírodě, stvořila totiž jejich těla tak, aby měla co nejlepší podmínky pro rozvoj činností, které využívají především při lovu. Přesně z toho samého důvodu měli lidé v pravěku rozvinutější některé fyzické schopnosti. Dnes, po milionech let evoluce, se nám pár dovedností zcela vytratilo a některé zakrněly. Ale vznikly nové, které jsou přizpůsobené životu v moderním světě.