Podhrabové desky si můžeme představit jako ochranný prvek na konci pletiva, které ohraničuje náš pozemek. Samotný název již napovídá, že má zabezpečit spodní část pletiva, aby se tudy nemohly podhrabat slepice, husy, kachny, anebo naopak predátoři např. psi, kočky, případně lišky. Jde tedy o jakési opevnění našeho pozemku před únikem, nebo napadením domácího zvířectva.
Co je k výstavbě desek zapotřebí
· Dostatečný počet betonových podhrabových plátů.
· Koncové držáky a průběžné držáky – vyrábí se z pevné konstrukční oceli.
· Spojovací materiál – kotvy.
· Sloupky nebo ocelové trubky pro výstavbu plotu.
· Drátěné pletivo v příslušné šíři.
· Vrtačku nebo elektrický šroubovák s nástavcem pro samořezné vruty.
Co je k výstavbě desek zapotřebí
Vyměření pozemku je základ, jednak musíte přesně znát rozměr jednotlivých stěn, a pak musíte vyměřit i výšku plotu. Podhrabová deska totiž musí mít mezi pletivem dostatečnou vůli – pletivo se nesmí pokládat přímo na desku a musí tu vzniknout mezera zhruba 4 cm. Zároveň vyměřte i správnou výšku sloupků, aby vás nepřekvapila celková výška pletiva, desky, a vůle mezi nimi.
Jednotlivé desky pokládejte tak, že mezi nimi vznikne vůle taková, aby v létě desky nebyly příliš kontaktem přetíženy. V létě se materiál roztahuje a v zimě se smršťuje, podobně, jako dráty na sloupech elektrického vedení. Průběžné držáky navléknete na sloupek a přichytíte jej samořezným vrutem. Do rohu plotu patří koncový držák.
Postup montáže
· Změřte přesnou rozteč jednotlivých sloupků s ohledem na délku podhrabových desek.
· Pak sloupky zabetonujte, přičemž musí zhruba 5 dnů beton tvrdnout.
· Pokračujete vyhloubením drážky v zemi, kam se deska zapustí. Pod úrovní země by měla být zhruba 6 – 8 cm.
· Následuje montáž průběžných držáků na sloupky a koncových držáků.
· Na závěr se podhrabové desky opatrně nasouvají do držáků a zapouští částečně do země. Teprve poté natahujte pletivo s vůlí zhruba 4 cm mezi deskou.