Také se vám sbíhají sliny, když se od sousedů line příjemná vůně ohně a grilovaného masa a dalších lahůdek? Láká vás možnost ugrilovat si něco také pro sebe? To ale není vůbec žádný problém, stačí, když si pořídíte správný gril, a můžete nejen pro sebe, ale celou svou rodinu i přátele, přichystat dokonalé grilované pohoštění.
Jak vybrat gril
Pokud si budete gril teprve pořizovat, je dobré se zamyslet nejen nad tím, jakým způsobem budete chtít pokrmy připravovat, ale také pro kolik osob. Grily se totiž liší nejen velikostí, ale také používaným palivem, příslušenstvím i nároky na čistění.
1. Otevřený gril
Otevřený gril na dřevěné uhlí je nejpoužívanějším a zároveň nejlevnějším řešením pro mnohé z vás. Gril je nejen lehký, snadno přenosný, ale má také snadné používání, a navíc si u něj můžete dopřát romantický pohled na otevřený oheň. Protikladem těchto výhod je však náročná údržba.
2. Kotlový gril
Kotlový gril vám zajistí komfortní grilování pokrmů na uhlí. Jejich tepelná úprava je ze všech stran rovnoměrná, šetrná a rychlá. Intenzitu pečení regulujete pomocí víka.
3. Lávový gril
Lávový gril je sice objemově větší, ovšem stává se čím dál oblíbenější. Rozžhavené lávové kameny akumulují teplotu, která se pak stabilně dlouho udrží. Výhodou těchto grilů je nejen velká úspornost, ale také příprava potravin bez kouře a popela.
4. Elektrický gril
Gril poháněný elektřinou má snadné používání a hodí se nejen do zahrady, ale také na terasu, balkon či do uzavřené místnosti. Teplotu pro upravované pokrmy si snadno regulujete, ovšem musíte mít přísun elektrické energie.
5. Plynový gril
Plynový gril zaručí nejen zdravou přípravu jídel, ale také rychlou přípravu. Teplota pro grilování je připravena během chvilky a údržba grilu je nenáročná.
Pokud se rozhodnete, že tuto sezonu začnete grilovat, nezapomeňte si kromě grilu pořídit také další nezbytnou výbavu, jako jsou grilovací kleště, obracečky, ochranné rukavice, alobal, ale také grilovací uhlí či brikety.