Není to tak dávno, co lidé, kteří potřebovali brýle, byli odkázáni na jediné. Zajít k očnímu lékaři a začít nosit některé z brýlí, které byly tehdy na trhu. Výběr vzorů obrouček nebyl veliký a tak většina pacientů pociťovala tento handicap jako velké omezení ve svém životě. Přesvědčit mladou slečnu, aby nosila brýle, stálo tehdy mnoho slziček. Byly i takové případy, kdy lidé raději viděli jen obrysy, než aby si na oči nasadili brýle.
Brýlové obruby
Dnešní doba už je v tomto někde jinde. Brýle jsou běžnou součástí nejméně 50% populace počínaje od malých dětí po seniory. Mnoho teenegerů dokonce používá brýle s bezdioptrickými skly k vylepšení svého image.
Zřejmě je to tím, že nabídka obrouček se vylepšila natolik, že dnešní obchody s optikou přetékají nabídkou obrouček ve tvarech, barevnosti i materiálech. Je možné vybrat si brýle na každou denní činnost, to znamená do zaměstnání, na volný čas i do společnosti. Můžeme dokonce ladit své oblečení s barvou brýlí. Vše tohle je dnes možné.
Obchody s optikou zaměstnávají nejen oční lékaře, ale i vizážisty. Ti pak pomohou vybrat brýlové obruby přesně na míru vašemu typu, tvaru obličeje i barvě vlasů, pleti a věku. Tyto služby využívají zejména ženy, není ale výjimkou, že i muži začínají mít o toto zájem. Dá se říci, že brýle jsou dnes něco jako součást našeho šatníku. Ráno sáhneme po těch, které nám nejvíce ladí k halence. Posun v této problematice je opravdu obrovský a dnes je mizivá část lidí, kteří se brýlím brání.
Oční čočky
Kontaktní čočky jsou další možností, jak řešit oční vady. Brýlových obrub je nepřeberný výběr, přesto jsou situace, kdy se bez brýlí raději obejdeme. Zejména při sportu nebo v situacích, kdy by nám brýle překážely. Můžeme zvolit oční čočky a nikdo nepozná, že naše oči nejsou úplně v pořádku.
Po konzultaci s lékařem nám je oční lékař předepíše přesně na míru našeho handicapu. Oproti klasickým brýlím, které stačí vyčistit, aby mohly dál sloužit, s očními čočkami je péče o něco více. Je třeba je uchovávat ve speciálním roztoku a pouzdře, kdy roztok musí být sterilní. Čočky je nutné chránit pře stykem s ostrými předměty, jako jsou nehty, pinzety a podobně. Pouzdro je nutné pravidelně desinfikovat. Je třeba dbát na možnost vzniku plísně nebo na zanesení bakterií do pouzdra a následné ohrožení svého oka.
Jak se tedy rozhodnout?
Po zvážení pro a proti je možné říci, že každý, kdo nemá oči v pořádku, by měl především navštívit očního lékaře, který zjistí, co je potřebné. Pokud vaše problémy vyřeší brýle, předepíše vám vhodná dioptrická skla. Pokud se rozhodnete pro kontaktní čočky nebo pro kombinaci obojího, budou vám předepsány i čočky. Též budete poučeni, jak s nimi zacházet. A pak už zbývá jediné. Kouknout se na svět opět s úsměvem.