Diabetes je dnes velmi rozšířená nemoc, kterou dost často nijak nepociťujeme, je ale v našem těle přítomná, a tudíž se z ní stává plíživý a nebezpečný nepřítel.
Co by nás mělo dovést k lékaři?
Pokud se začněme cítit unaveně, pociťujeme spavost, časté močení, svědění kůže, někdy i kolapsové stavy, je na místě vypravit se k lékaři na celkovou prohlídku. Lékař v rámci celkového vyšetření změří i krevní testy, kde se mimo jiné může ukázat zvýšená hladina cukru. To značí, že naše tělo už je nemocné nebo se chystá onemocnět cukrovkou.
Dnes už to není žádná tragedie. Edukovaný a ukázněný pacient umí svoji cukrovku kočírovat. Chce to však dodržovat pravidla, která cukrovce zabrání v jejím rozmachu.
Co ano a co ne?
Mezi ano můžeme zařadit správnou životosprávu, dodržování dietního režimu, pitný režim a tělesný pohyb, který našemu tělu vyhovuje. Dále je nutné dodržovat návštěvy u lékaře, kdy bude naše hladina cukru pravidelně kontrolována. Přiřadit je nutné i oční vyšetření, vyšetření cév a ledvin. Kontroly těchto orgánů nás uchrání před onemocněním dalších orgánů, které mohou vzniknout jako pozdní komplikace cukrovky.
Mezi ne pak určitě zařadíme přejídání se, život bez tělesného pohybu, nedodržování diabetické diety, přepínání se fyzicky i duševně. Nevhodný je nepravidelný denní režim, pití alkoholu, směnný provoz v zaměstnání a další. Omezení v pracovní činnosti je dobré konzultovat s lékařem a jeho rady respektovat.
Nevyléčíme, ale pozastavíme
Cukrovka je nemoc nevyléčitelná. I přes moderní lékařské metody neumíme donutit slinivku břišní, aby produkovala inzulín tak, jak má. V tomto je cukrovka nezvratnou diagnózou. Svým chováním ale můžeme chorobu dostat do takových mezí, kdy se nezhoršuje a kdy nenapadá další orgány. Je jen na nás, jak se k problému postavíme.
Lékařská věda nám s tím pomůže, za nás to ale neudělá. Proto přistupujme ke svému zdraví zodpovědně a nemávejme rukou nad svými potížemi. Řešme je včas.