Těžkou techniku, mezi kterou určitě patří i majestátní autojeřáb, nemusejí využívat pouze profesionálové, ale může pomoci i například při některých pracích, které se naskytnou v běžném životě každého z nás.
· Mezi profesionály, kteří běžně pracují s tímto kolosem, patří určitě
– vojáci
– stavebníci
– hasiči.
Autojeřáb je výborný a nezbytný pomocník, který se osvědčil při zvedání nadměrně těžkých břemen a vyprošťovacích pracích.Autojeřáb, nebo také automobilový jeřáb, je namontovaný na automobilový podvozek. Tím je zaručena jeho velká mobilita. Nemusí být tedy přepravován pomocí další techniky, ale je zcela soběstačný. Přesun z místa na místo na běžných komunikacích mu tedy nedělá žádné větší potíže. Pohyb a funkce jednotlivých součástí při samotné práci jsou zajištěny pomocí hydraulického systému.
Nezbytný i při vyprošťování
Autojeřáb je pomocník, který byl zaveden do výroby v bývalém Československu hned po skončení druhé světové války. Tedy už roku 1945. Tehdy bylo vyráběno v ČKD Praha pouze několik kusů. Brzy se ale přišlo na velké výhody používání tohoto dopravního a stavebního prostředku, a tak se výroba přemístila do ČKD Slaný, kde se zanedlouho počet vyráběných kusů navýšil. Jeřáby, které můžete potkat například na stavbách nebo vidět při některém zásahu hasičů, pocházejí už většinou právě ze Slaného. Tam výroba už zůstala do dnešních dob.
· Současné autojeřáby, které našly využití v České republice, jsou montované na podvozky Tatra MAN, Mercedes – Benz, Iveco a další známé značky, které se těžkou technikou zabývají.
Jedním z druhů autojeřábu je jeřáb vyprošťovací. Jak už je jistě patrné z jeho označení, používá se hlavně při zásazích u dopravních nehod a při různých událostech, které vyžadují okamžitý zásah těžké techniky. Tyto jeřáby jsou vybavené speciálními navijáky pro vyprošťovací práce.