Také majitelé malého bytu ho mohou mít zařízený tak, aby byl nejen skladištěm věcí a místem k přespání, ale útulným a vkusně zařízeným domovem. Je potřeba být kreativní a využít každý volný centimetr prostoru. Třeba pomocí skříní nebo kuchyně na míru, výběrem vhodných spotřebičů, ale i vhodně zvolenými barvami interiéru. Co pomůže?
Nábytek na míru
V malém bytě rozhodně není od věci investovat do nábytku na míru. Vyhneme se tím vzniku nevyužitých, tzv. „hluchých“ míst. Dobrou volbou je takové vybavení využít v kuchyni, na chodbě či ložnici. Může jít například o kuchyňskou linku, potravinovou skříň, vestavěné skříně, různé menší skříňky, botníky nebo police. Určitě se ale vyhneme mohutným čalouněným kusům nábytku nebo masivu. Do malého prostoru se hodí nábytek, který má rovné čisté linie. Třeba tenké kovové konstrukce, na nožkách či tzv. levitující, zavěšený na stěnách.
Víceúčelové vybavení
Další možností, jak ušetřit cenné centimetry, je vybavit domácnost víceúčelovými spotřebiči (např. multifunkční trouby, pračky se sušičkou) a nábytkem (např. policový systém, rozkládací sedačky, stolky s úložnými prostory).
Barvy
Vhodně zvolené barvy umí v bytě doslova kouzlit. Mohou nám pomoci malé bydlení „přifouknout“ a rozsvítit. Nejlepší jsou k tomuto účelu barvy světlé. Ale nemusíme zůstávat jen u bílé. Když je zvolena vhodná kombinace, lze použít i jiné. Hezky může vypadat i světlá žlutá, modrá, zelená nebo hnědá. V malých prostorách ovšem raději neexperimentujeme s barevnými kontrasty (např. typu fialové stěny, tmavý nábytek). Vhodné je například vymalovat světlou barvou a použít k tomu v interiéru nábytek některého odstínu stejné barvy. V případě bílé výmalby se skvěle hodí nábytek z běleného dubu či bělené borovice.
Světlo
Světlo je v malých prostorách velice důležité. Opticky ho zvětšuje. Můžeme použít dveře, stěnu nebo příčku z průhledných materiálů. Pomůže nám šikovně umístěné zrcadlo. Dobrým řešením je osvětlení vícebodovými světelnými zdroji.