Klimakterium (menopauza příznaky) je naprosto fyziologický děj a odehrává se v životě ženy mezi 45. – 50. rokem. Tímto nelehkým životním obdobím lze zpravidla projít bez větších problémů, avšak žena si musí uvědomit, že záleží hlavně na ní, jaké toto období bude.
U každé ženy probíhá období klimakteria velmi odlišně, a proto je potřeba připravit se na tuto změnu předem a nic neponechat náhodě: pravidelné návštěvy u gynekologa, udržovat se ve fyzické i duševní kondici, dbát o zdravý životní styl včetně pravidelné a vyvážené stravy a pitného režimu. Rozhodně by se nemělo tohle období a tento stav považovat za nemoc, i když by tomu některé příznaky nasvědčovaly.
V důsledku dysbalance hormonů – estrogenu a progesteronu – dochází ke změně kůže a pleti, nehty i vlasy se ztenčují, sliznice vysychají. K tomu se může objevit svědění a pálení v pochvě, dostavuje se zátěžová inkontinence. Zvyšuje se náchylnost k alergiím.
A což teprve okamžité obtíže jako jsou návaly horka, bušení srdce a silné pocení. No a jako nechtěný bonus přibývají https://wave.rozhlas.cz/z-prahy-se-stava-chytre-mesto-pribyvaji-lavicky-s-usb-a-zastavky-s-wi-fi-5963276ženy dost často na váze.
Kromě toho právě v době přechodu dochází k dalším životním změnám – děti odcházejí z domova, mnohdy i partner, rodiče stárnou a potřebují stále větší péči.
Všechny tyto fyzické projevy mají většinou dopad na duševní stav žen. Jsou často podrážděné, unavené, trpí úzkostmi.
Medicína nabízí při potížích vyvolaných menopauzou substituční hormonální léčbu, (HRT – hormon replacement therapy). Tělu jsou dodávány hormony náhradou za ty, které tělo již neprodukuje, anebo pouze v nedostatečné míře. Tato léčba pod lékařským dozorem přináší značnou úlevu, ale často s sebou nese také vážné vedlejší účinky. |
Pak je tu také přírodní léčba: Maca je prastará bylina peruánských And. Současný vědecký výzkum potvrzuje její účinek na zlepšení fyzického i psychického zdraví, zlepšuje vytrvalost, napomáhá udržet vitalitu a především má významný vliv na reprodukční zdraví. |